fallback

Спрете трансфера на пенсионни вноски, призоваха експерти

По-високите вноски ще допринесат за устойчивост на пенсионната система, препоръчаха на конференцията "Многостълбовите пенсионни системи в Европа – ползи и бъдеще"

20:45 | 11.04.19 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Да се откажем  от трансфери на пенсионни вноски от социалната към капиталовата система. За това призова бившият управител на Националния осигурителен институт Йордан Христосков. По думите му това е недопустимо. Той е категоричен, че най-добре защитени са хората в многостълбова пенсионна система, но за съжаление, според него, „през последните десет години няма дружелюбна среда, в която да убедим хората в сигурността на системата.

Това мнение той изказа на международна конференция "Многостълбовите пенсионни системи в Европа – ползи и бъдеще", организирана от Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО) и управителният съвет на Федерацията на европейските пенсионни асоциации (PensionsEurope).

Христосков настоява да се премахне възможността да се прехвърлят пенсионни партиди между първи и втори стълб. Той предполага, че това ще направят хора с по-ниски спестявания заради минималната доходност, която биха получили в капиталовата система, но това крие риск за НОИ. Според него тази несправедливост трябва да се премахне веднага, докато хората, които са предприели такава стъпка, са все още малко.

„Моето предложение е да се увеличат вноските във втория стълб постепенно до 10% и да се промени схемата на фазата на изплащане“, заяви Христосков и напомни, че през 2021 година предстоят първите плащания на пенсии от най-масовите частни фондове – универсалните, а все още няма законов регламент за така наречената "фаза на изплащане".

Бившият управител на НОИ обясни, че българският пенсионен модел е различен от европейския, защото там вторият стълб е изграден повече върху корпоративни пенсионни фондове, докато в нашата страна не беше развит капиталовият пазар. „Планирахме  след 40 години на преход коефицентът на заместване да достигне до 70%. Започнахме с 5% на вноската и още през 2010 година тя трябваше да достигне до 10%, но за съжаление през 2005 г. започна регрес“, напомни Христосков, но подчерта, че пенсионната система управлява 14 млрд. активи и има добре структуриран надзорен орган.

Той потвърди, че във всички държави се поощрява участието на хората  във втория стълб, „докато ние в България ги наказваме“. Той напомни, че досега няма инвеститори, които да направят портфейли, които да осигуряват хората при безработица и заяви, че не вижда проблем пенсионните дружества да управляват  фондове за безработица.

Крайно време, според него, е да се създадат дълго чаканите мултифондове, които да отразят рисковия профил на инвеститорите. Друго предложение на Христосков е при доброволното пенсионно осигуряване да се премине към към модел на семейно осигуряване.

Хасан Адемов (вляво), председател на Комисията  по труда, социалната и демографската политика на парламента, и социалният министър Бисер Петков

Социалният модел

Многостълбовите пенсионни системи в настоящата демографска ситуация са без алтернатива, а държавното обществено осигуряване не трябва да се конкурира, а да се допълва с допълнителните пенсионни стълбове. Сега предизвикателството е регламентирането на фазата на изплащане на вторите пенсии, коментираха участници в дискусията за бъдещето на пенсионния модел.

Бившият социален министър Лидия Шулева подчерта, че  противоречията в българската пенсионна система са сериозни и се задълбочават, защото социалният модел „Бисмарк“ е предвиден за по-добра демографска среда. „При увеличаването на възрастта за пенсиониране и увеличаване на размера на вноската има предизвикателства, защото в системата има дефицит“, посочи тя.

Христина Митрева, бивш управител на НОИ, предупрреди, че се увеличава делът на несигурност в стабилността на пенсионната система, която засяга заетостта. „При четвъртата индустриална революция не е ясно при какви договори ще работят и ще се осигуряват хората, както и какви вноски ще плащат. Очакванията им са да получават като пенсии над 500 евро, но това ще зависи върху какви доходи се осигуряват в първия и втория стълб“, коментира тя, и като причина за това посочи недостатъчната информираност, която намалява доверието в системата.

Митрева подчерта, че българската пенсионна система е добре структурирана с един основен и два надграждащи  пенсионни стълба, но препоръча  първият солидарен стълб да се допълни с другите два допълнителни. Тя даде пример с чилийската пенсионна система, която сега се връща към солидарността.

„Идеята е системите да се допълват, но да има сигурност в закона, че решенията не се променят и има ясни и прозрачни условия, за да преценяват хората къде е най-изгодно да пестят за старини“, препоръча Христина Митрева.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:31 | 11.09.22 г.
fallback